Skadar se nalazi blizu obale Skadarskog jezera i granice sa Crnom Gorom, poznat po svojoj divnoj prirodi, te renoviranom centru grada. Ovaj grad postaje sve popularnija turistička destinacija. Nalazi se na sjeveru Albanije u blizini obale Jadranskog mora, a bliske destinacije su Lješ i Velipolje u Albaniji, kao i Ada Bojana u Crnoj Gori. Osim turizma, grad je i poznat kao jedan od centara albanskog katoličanstva i albanske kulture, sa specifičnom harmonijom i zajedničkim životom različitih zajednica, nacija i religija.
Skadar je poznat po svojoj raznolikoj kulturi i religiji, posebno kao centar katolicizma u Albaniji. To je dokaz da različite vjeroispovijesti mogu da žive u miru u jednoj zemlji. Grad je imao dugu istoriju, osnovan u četvrtom vijeku p.n.e. i dugo je igrao značajnu ulogu u trgovini na rijekama Drin i Bruna. Bio je glavni grad Ilirije u trećem vijeku p.n.e. a potom je osvojen od strane Rimljana. Tokom srednjeg vijeka bio je dio Srbije dok ga nisu osvojili Turci 1479. godine. Skadar je postao dio Albanije 1912. godine nakon Prvog balkanskog rata.
Tvrdjava Rozafa, poznat i kao Skadarska tvrdjava, je tvrdjava u blizini grada Skadra. Impozantno se uzdiže na stjenovitom brdu, 130 metara nadmorske visine, okružena rijekama Bunom i Drinom.
Rozafa je starodrevna tvrđava koja se nalazi na brdu iznad Skadra i čuvena je po pjesmi "Zidanje Skadra na Bojani". Legenda kaže da su je gradila tri brata Mrnjavčevića, a žena najmlađeg od njih, Gojka, uzidana je živa u tvrđavu zbog sabotaže vile. U sklopu tvrđave se nalazi Crkva Svetog Stefana koja je podignuta tokom VIII i XIV veka, a kasnije pretvorena u džamiju.
Tvrđava je obnavljana više puta i potiče iz antike. 1478. godine, Tomazo Malipijero potpisao je mirovni ugovor u Ćustendilu gde se nalazio logor osmanskog vladara Mehmeda Osvajača. Prema ugovoru, Rozafa se predala Osmanskom carstvu, a Mletačka republika zadržala je kontrolu nad drugim delom Jadrana. Iste godine, podignuta je tvrđava Buka koja zajedno sa Rozafom obeležava dva kraja osmanske vladavine u Albaniji.
Do grada Skadra je veoma lako doći iz pravca Crne Gore ili Tirane, možete koristiti automobil ili vrlo dobar gradski prevoz. Autobusom od Tirane do Skadra je prilično lako doći, s obzirom na to da autobusi na ovoj relaciji polaze na oko svakih sat vremena. Putovanje od Tirane do Skadra traje oko dva sata, a cijena autobusa je između 10 i 15 evra.
Do Skadra autobusom možete doći jednostavno i iz Ulcinja u Crnoj Gori. Cijena autobuske karte je 6 evra, a autobusi polaze nekoliko puta dnevno. Preporučuje se da provjerite termine polaska na lokalnoj autobuskoj stanici.
U selu Mes, nekoliko kilometara sjeverno od Skadra, nalazi se jedinstveni spomenik kulture - kameni otomanski most Mesi. Sagrađen oko 1770. godine, ovaj most predstavlja važan dio istorije Albanije i njenog razvoja. Most se nalazi na mjestu gdje rijeka Drim svojim tokom odvaja polja od padina planine Dristi, a njegova lokacija je izuzetno važna jer se nalazi na trasi drevnog trgovačkog puta Via Egnazia - gnatijevog puta, koji je povezivao Skadar i Konstantinopoj.
Ovaj put je bio jedan od najvažnijih trgovačkih puteva u regionu, a most Mesi je bio ključna tačka za prevoz poljoprivrednih proizvoda iz planinskih područja sjeverne Albanije do Jadranskog mora.
Iako je već više od 250 godina prošlo od njegove izgradnje, Most Mesi i dalje ostaje važan spomenik kulture i simbol istorije ovog područja. Ovaj most je u stalnom održavanju i očuvanju, a turisti ga rado posjete kako bi se upoznali sa njegovom ljepotom i istorijom. Više o mostu možete saznati na ovom linku.
Da biste došli do mosta Mesi u Albaniji, najlakši način je automobilom ili prevozom do sela Mes /Ura e Mesid, koje se nalazi nekoliko kilometara severno od Skadra. Od Skadra možete doći do sela Mes putevima koji vode preko planine Dristi ili preko Drima. Ukoliko dolazite iz drugih delova Albanije, možete koristiti javni prevoz do Skadra, a zatim se prebaciti u lokalni prevoz do sela Mes.
Skadarsko jezero, koje se nalazi na granici između Crne Gore i Albanije, je prelijepo mjesto za posjetu i uživanje u prirodi. Ako ste u gradu Skadru i želite da iskoristite svoj boravak na najbolji mogući način, postoji nekoliko aktivnosti koje možete da radite sa albanske strane jezera.
Prva stvar koju morate da uradite je da posjetite Nacionalni park Skadarsko jezero. Ovaj nacionalni park je poznat po svojoj biološkoj raznovrsnosti i pruža priliku za proučavanje različitih vrsta biljaka i životinja. Možete se prošetati kroz šume i šumske staze, posmatrati ptice i druge životinje koje žive na jezeru.
Nakon što ste istražili nacionalni park, predlažem da se iskrcate na nekoliko ostrva na jezeru i uživate u prelijepim pogledima. Vožnja brodom je odličan način da se upozna sa jezerom i okolnim pejzažima. Poslednja, ali ne i manje važna, stvar koja se ne smije propustiti je uživanje u lokalnoj hrani i piću. Na albanskoj strani jezera možete probati lokalne specijalitete, kao što su riblja jela i lokalni vina.
Sva prava zadržava Upoznaj Balkan
Zapratite nas