Pseudoarheološka teorija o bosanskim piramidama govori kako su brdo Visočica i dva susjedna brda u blizini Visokog, zapravo divovske piramide koje su ljudi izgradili prije više od 10000 godina. Otkako su ugledale svjetlost dana bosanske piramide u Visokom ne prestaju interesovati ljude, kako u regionu, tako i u Europi. Ovaj fenomen je otkrio Semir Osmanagić, koji je postavio hipotezu o postojanju kompleksa piramida i mreže podzemnih tunela u aprilu 2005. godine.
Brdo Visočica, visoka 213 metara, koje je nekada bila dom starog grada Visoki, oblikom podsjeća na piramidu. Iskopavanja vodjena od strane Osmanagića otkrila su geološku strukturu koja uključuje popločanu ulaznu ravninu s tunelima, kamene blokove i drevni beton, za koji se pretpostavlja da je nekada pokrivao građevinu. U ovim iskopavanjima su sudjelovali međunarodni timovi stručnjaka iz Australije, Irske, Škotske i Slovenije. U periodu od 2008. do 2018. godine, šest internacionalnih ICBP konferencija održano je u Sarajevu i Visokom, fokusirajući se na nova otkrića i važnost daljnjih istraživanja piramida u Bosni i Hercegovini.
Sadržaj:
Kompleks Bosanske doline piramida je navodno najveći skup građevina piramidalnog oblika. On se sastoji od Bosanske piramide Sunca koja je sa visinom od 220 metara znatno viša od Keopsove piramide, Bosanske piramide Mjeseca visoke 190 metara, Piramide bosanskog Zmaja visoke 90 metara, te obrađenih uzvišenja Hrama Majke Zemlje i Piramide Ljubavi.
Georadarska i termalna snimanja piramida potvrdila su postojanje hodnika i prostorija unutar piramida u Visokom. Analize uzoraka kamenih blokova iz Bosanske piramide Sunca provedene u institutima za materijale u Italiji i Bosni su pokazale da je riječ o betonu izrazito visoke kvalitete koji je prekrivao piramidu.Podzemni labirint ispod Visokog se proteže na desetke kilometara i sastoji se od hodnika, prostorija i umjetnih podzemnih jezera.
Piramide Sunca, Mjeseca i Zmaja formiraju precizan jednakostranični trougao sa razmakom između vrhova od 2.170 metara. Orijentacija svake od piramida je pravilna, okrenuta ka kosmičkom sjeveru.
Bosanska piramida Sunca je jedinstvena po svojoj visini od preko 220 metara i pravilnoj geometriji sa tri dobro očuvane strane. Ona je prekrivena betonskim blokovima koji su, prema analizama, superiorni u odnosu na moderne betone. Orijentacija sjeverne strane prema kosmičkom sjeveru ima minimalno odstupanje od manje od jednog stepena, a nagib stranica prema osnovi je 45 stepeni. Georadarskim snimanjem je potvrđeno postojanje unutrašnjih prolaza, dok su hrvatski fizičari detektovali postojanje energetske zrake radijusa 4,5 metra koja prolazi kroz vrh piramide.
Sjena Bosanske piramide Sunca tokom ljetnih mjeseci prekriva Bosansku piramidu Mjeseca uoči zalaska sunca pokazujući jasan astronomski odnos između ove dvije piramide. Piramida je prekrivena nanosima zemlje i vegetacije, a Federalni Institut za pedologiju je procjenio starost zemljanog prekrivača na 12.000 godina, što Bosansku piramidu Sunca čini najstarijom piramidom na Planeti. Otkriće piramide, kao i njeni energetski i astronomski fenomeni, predstavljaju magnet za turiste iz cijelog svijeta.
Bosanska Piramida Mjeseca se ističe svojom visinom od 190 metara, što je više od Keopsove piramide u Egiptu. Ona je izgrađena od kombinacije obrađenih ploča pješčara i gline, koji su se našli u okolini. Kamenolomi za pješčar su locirani u okolini, kao i izvor gline koja je služila kao vezivo, vodonepropusni materijal i izolacija. Dizajn piramide je terasast, što predstavlja jedinstven slučaj u svijetu piramida.
Gornji sloj ploča pješčara je lijepljen na osnovicu, a između dva sloja pronađen je organski materijal na arheološkoj sondi broj 20 na zapadnoj strani piramide. Prema radiokarbonskoj analizi Instituta za fiziku, koja se izvodila 2011. godina, na Sleskom univerzitetu iz Gliwica u Poljskoj, materijal je star 10.350 godina p.n.e. što potvrđuje izrazitu starost gradnje Bosanske piramide Mjeseca.
Osmanagićeve teorije o piramidama u Bosni su podvrgnute kritici od strane stručnjaka iz oblasti arheologije. Sedam vodećih evropskih arheologa su izdali zvaničnu izjavu koja osporava sve navodne dokaze i optužuje Osmanagića za obmanjivanje javnosti. Brojni stručnjaci su jednoglasno osudili njegove tvrdnje, optužujući ga da krši vrijedna arheološka nalazišta i promovira pseudonaučne ideje.
Kustos u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu, Amar Karapuš, smatrao je da su Osmanagićeve tvrdnje neozbiljne, dok je Enver Imamović sa Univerziteta u Sarajevu, bivši direktor Zemaljskog muzeja u Sarajevu, bio zabrinut za istraživanja koja bi mogla ugroziti kraljevsku prijestonicu Visoki.
Britanski profesor Anthony Harding, predsjednik Evropske asocijacije arheologa, nakon posjete brdu Visočica, napisao je pismo The Times-u (objavljeno 25. aprila 2006.) u kojem smatra Osmanagićeve teorije "otkačenima" i "apsurdnima". Američki geolog Robert Schoch je zaključio da su brda prirodne geološke formacije.
Osmanagić je tvrdio da je njegovo istraživanje piramida u Visoko privuklo veliki broj turista, sa 200.000 posjetilaca u prvoj godini. Međutim, posjete su se s vremenom smanjile, te danas privlače samo desetine hiljada turista godišnje. Fondacija koju vodi Osmanagić se okrenula pružanju duhovnog doživljaja na lokaciji, kroz različite sadržaje koji su se dodavali sa vremenom. U 2016. godini, fondacija je otvorila park Ravne 2 koji je bio dio njihovog plana.
Sva prava zadržava Upoznaj Balkan
Zapratite nas